portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
POLSKIE DROGI | Droga ekspresowa S11 wydłuży się o kolejne kilometry
TESTY | Dziecko w Kii EV6 - foteliki i wózki
TESTY | Dziecko w Kii EV6 - wyposażenie samochodu

Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
TESTY
Plusy i minusy

Mercedes Klasa A
26-01-2013 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Najmniejsza Klasa Mercedesa należy teraz do segmentu C. Dzięki temu podróżująca nią czwórka osób nie będzie narzekać na brak miejsca w środku.




Plusy



Mocowania Isofix. Umieszczono po dwie pary na skrajnych miejscach kanapy. Same uchwyty obudowano plastikowymi prowadnicami ułatwiającymi wsunięcie szyn fotelików. Takie rozwiązanie zarówno przyspiesza montaż, jak i - albo przede wszystkim - zapewnia prawidłowe zamocowanie. Z tyłu oparć kanapy umieszczono dodatkowy punkt kotwiczenia fotelika, tzw. top tether.



Systemy wspomagające kierowcę. Jest ich naprawdę dużo. Począwszy od monitorowania martwego pola w lusterkach bocznych, poprzez wibrację kierownicy przy niezamierzonej zmianie pasa ruchu, na utrzymywaniu dystansu przed poprzedzającym pojazdem. Załączenie biegu wstecznego obniża lusterka boczne, a czujniki parkowania wspomagane są jeszcze kolorowymi diodami (od zielonej do czerwonej) na kokpicie i pod klapą bagażnika. Komputer pokładowy rejestruje również styl jazdy kierowcy, jego reakcje na sytuacje na drodze oraz przebyty dystans i czas od uruchomienia silnika. Jeśli wyliczy, że kierowca może być zmęczony i powinien zrobić sobie przerwę wyświetla symbol filizanki kawy.



Panoramiczny dach.
Nowa Klasa A ma małe powierzchnie szyb, szczególnie w tylnych drzwiach i klapie bagażnika. Do tego testowy egzemplarz wyposażono w czarną, skórzaną tapicerkę. Wszystko to sprawia, że we wnętrzu jest po prostu ciemno, a niektóre osoby mogą mieć uczucie klaustrofobii. Rozwiązaniem jest panoramiczny dach z elektrycznie sterowaną żaluzją. Pełni on równiez funkcję szyberdachu, a dzieci podczas podróży mają dodatkową atrakcję. Trzeba jednak do niego dopłacić 4,3 tys. złotycha, ale dobrze, że jest taka opcja i warto z niej skorzystać.

Minusy



Umiejscowienie przekładni biegów. Prawdopodobnie dla właścicieli Mercedesa takie rozwiązanie nie stwarza problemów. Ja nie mogłem się do tego przyzwyczaić i często sięgałem do niej chcąc uruchomić wycieraczki. Poruszenie nią powodowało jednak przełożenie biegu na neutralny, co też może stworzyć niebezpieczeństwo na drodze.



Miejsce mocowania gaśnicy. Umieszczono ją pod fotelem kierowcy. Co prawda jest ona solidnie zapięta, ale czasem zastanawiam się, co mogłoby się stać, gdyby spadła mi pod nogi. Prawdopodobnie stanie się tak podczas wypadku po naruszeniu mocowania fotela. W skrajnych przypadkach, ważąca ponad kilogram metalowa butla może stać się bardzo niebezpiecznym przedmiotem.



Bagażnik. Nie należy do największego w tym segmencie (341 litrów), ale pomieści zarówno wózek spacerówkę, jak i podwozie od dwuczęściowego. Mankamentem jest jednak wąski otwór, który po części ograniczają tylne światła. Aby włożyć wspomniane wózki trzeba wyjąć tylną półkę i próbować od góry i po skosie.

Testowany model: Mercedes Klasa A 180 122 KM, przekładnia automatyczna z podwójnym sprzęgłem 7G-DCT
Dane z komputera pokładowego: pokonany dystans: 533 km, średnia prędkość 44 km/h, średnie zużycie paliwa 7,5 l/100 km

czytaj także:
· Pierwsze wrażenia - CaÅ‚kowita zmiana koncepcji
  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry