strona główna
Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Pomoc na drodze

Wypadek samochodu przewożącego niebezpieczny ładunek
29-10-2009, foto: redakcja

W ramach Ćwiczeń Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania "Patrol 09" przeprowadzono m.in. symulację wypadku samochodowego. Uszkodzony w nim samochód przewoził pojemniki z odpadami radioaktywnymi, które wypadły na drogę. Cała akcja opierała się na sprawdzeniu procedury działań jednostek ratownictwa chemicznego, ale...



Pojazdy przewożące materiały radioaktywne nie zawsze muszą jechać w specjalnym konwoju. Może być do tego wykorzystana, tak jak biorąca udział w ćwiczeniu, zwykła ciężarówka kryta plandeką. Jednak każdy taki pojazd musi być odpowiednio oznakowany, podobnie jest z transportowanymi pojemnikami. Jeśli więc jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia i zgłaszamy go np. poprzez numer alarmowy 112, poinformujmy o tym fakcie operatora telefonu. Dzięki temu na miejsce zdarzenia wysłane będą odpowiednio wyposażone służby ratownicze, co zdecydowanie skróci czas akcji i może zapobiec eskalacji następstw wypadku.



W trakcie każdej akcji ratowniczej na pierwszym miejscu jest ratowanie życia ludzkiego, jednak w takiej sytuacji powinniśmy zachować maksymalną ostrożność. Co prawda pojemniki do transportu materiałów radioaktywnych mają odpowiednią budowę odporną na uderzenia, czy wysoką temperaturę to jednak zawsze istnieje możliwość ich rozszczelnienia i skażenia środowiska. Tym samym narażeni jesteśmy na niebezpieczeństwo.

Także przybyłe na miejsce "zwykłe" służby ratownicze na własną odpowiedzialność podejmują działania. Dopiero jednostki przygotowane do akcji chemicznych są w stanie ocenić stopień zagrożenia i ewentualnego skażenia środowiska. Następnie sprawdzeniu podlegają osoby biorące udział w akcji ratowniczej, a w przypadku wykrycia skażenia informacja kierowana jest do służb medycznych. Wówczas podejmowane są odpowiednie działania wobec ofiar wypadku, jak i załogi karetki pogotowia oraz personelu szpitalnego. Tym samym procedurom podlegają także świadkowie będący na miejscu wypadku.

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry