portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Plusy i minusy - Cupra Born, elementy podnoszące bezpieczeństwo dzieci
TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Honda, NIO i Toyota z ocenami Euro NCAP
TESTY | Dziecko w Cupra Born - foteliki i wózki

Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE
Działania na rzecz BRD

Nie bójmy się ćwiczyć
29-08-2014 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Dynamiczny rozwój techniki w ostatnich latach niewątpliwie poprawił bezpieczeństwo na drogach. Wciąż jednak najważniejszym elementem tej układanki jest człowiek, w tym i jego zdrowie.



Dłuższe siedzenie w pozycji za kierownicą negatywnie odbija się na naszym układzie kostnym, krwionośnym i trawienia. Zachwianie ich prawidłowego funkcjonowania to mniejsza wydajność pracy serca, niewystarczające dotlenie mózgu, pogarszające się samopoczucie... Wyliczanka jest długa i chyba zbyt oczywista. Ale wciąż dziwimy się namowom specjalistów na robienie częstszych przerw podczas podróży samochodem. Najlepiej co dwie godziny.

Niemniej trudno wyobrazić sobie takie postępowanie wśród kierowców zawodowych, szczególnie pojazdów ciężarowych. W ich pracy liczy się czas przejazdu z punktu A do B i jak przyznają sami zainteresowani ciąży na nich presja, nierzadko pracodawcy czy zleceniodawcy.

Według wyników badań, udostępnionych przez Fundację Trans, stres zawodowy, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, niska aktywność ruchowa i bierny wypoczynek coraz częściej doprowadza te osoby do nadwagi i otyłości. Odbiegającą od normy masę ciała miało aż 80 proc. badanych!

Jednym z efektywnych rozwiązań tego problemu jest aktywne spędzanie przerw podczas postojów. Ma w tym pomóc specjalny program ćwiczeń, które można wykonać z użyciem... własnej ciężarówki. Ale i też powstają, na wzór miejskich, siłownie zlokalizowane na parkingach stacji benzynowych przy głównych trasach. W Polsce jest ich już 10, w tym 5 pod patronatem Mercedes-Benz Polska. Wkrótce powstaną dwie kolejne, a Fundacja trans.gov ambitnie planuje zorganizowanie tysiąca takich miejsc w całej Europie.

Program zwiększania aktywności ruchowej przez kierowców zawodowych został opracowany w ramach kampanii Truckers Life. Jej ambasadorką została Iwona "Trucking Girl" Blecharczyk - na co dzień zasiadająca za kierownicą kilkunastotonowego zestawu. Podczas spotkania z dziennikarzami - w warszawskiej Stacji Mercedes - zaprezentowała efektywność ćwiczeń na kilku z tych urządzeń. Korzystanie z nich jest bezpłatne i mogą to robić także kierowcy i pasażerowie innych pojazdów.



Krzesło do wyciskania: wzmocnienie i rozwinięcie mięśni górnej części klatki piersiowej i ramion, poprawienie wydajności krążeniowo-oddechowej, wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda oraz zwiększenie giętkości i sprawności ramion i kolan.



Biegacz: spalenie tkanki tłuszczowej powstałej w efekcie niewystarczającej ilości ruchu i biernego trybu pracy, poprawa wydolności serca, rozluźnienie i wzmocnienie mięśni nóg odrętwiałych w efekcie długotrwałej jazdy, uniknięcie ryzyka wystąpienia zakrzepu krwi spowodowanego wielogodzinnym unieruchomieniem nóg w jednej pozycji.



Surfer: spalenie tkanki tłuszczowej powstałej w efekcie niewystarczającej ilości ruchu i biernego trybu pracy, wzmocnienie mięśni skośnych brzucha, rozluźnienie i wzmocnienie mięśni nóg odrętwiałych w efekcie długotrwałej jazdy, uniknięcie ryzyka wystąpienia zakrzepu krwi spowodowanego wielogodzinnym unieruchomieniem nóg w jednej pozycji.



Drabinka: rozluźnienie, wzmocnienie i zwiększenie elastyczności mięśni ramion, pleców i barków przeciążonych pracą w jednej pozycji, rozciągnięcie kręgosłupa i zwiększenie pionizacji ciała, zapobiegnięcie uciążliwym bólom i zwyrodnieniom kręgosłupa spowodowanym siedzącą pozycją w trakcie prowadzenia ciężarówki.



Każde ćwiczenie, po lekkiej rozgrzewce, powinno być wykonywane przez 2 minuty, a cały zestaw należy co najmniej raz powtórzyć. Duży wpływ na efekty ma również odpowiednie żywienie, do którego powrócimy w kolejnym materiale. Póki co, patrząc na sylwetkę Iwony Blecharczyk, trudno uwierzyć, że dziewczyna spędza po 4 tygodnie w trasie po europejskich drogach.
  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry